Dwa łaskami słynące obrazy Matki Bożej

Przewiń w dół, aby odkryć treści tej strony
Ogg Taf FB aktualny obraz

Dwa łaskami słynące obrazy Matki Bożej

Kościół racławicki, noszący miano Sanktuarium Matki Boskiej Buszczeckiej, jest domem dla dwóch łaskami słynących obrazów Matki Bożej, a historia racławickiej parafii od ponad 300 lat związana jest z Kultem Maryjnym.

Matka Boska Buszczecka

Obraz Matki Boskiej Buszczeckiej

Obraz Matki Boskiej Buszczeckiej

Obraz ufundowany przez rodzinę Sieniawskich do jednego kościoła w Królestwie Polskim. Według legendy, kiedy malowidło transportowano z Włoch, to konie zatrzymawszy się we wsi Buszcze (dawniej Kresy Wschodnie, obecnie Ukraina) za nic nie chciały ruszyć z miejsca. Katarzyna Sieniawska uznała to za znak i zdecydowała o pozostawieniu obrazu w tamtejszym kościele.

Przed obrazem Matki Boskiej Buszczeckiej modlił się sam król Jan III Sobieski, a jego rycerze na murach kościoła w Buszczu wyryli swoje nazwiska. Buszczecki kościół do II wojny światowej był najbardziej znanym sanktuarium maryjnym Archidiecezji Lwowskiej. W dniu odpustu parafialnego Buszcze odwiedzało od 3 do 5 tysięcy wiernych.

W 1944 roku Buszcze napadły bandy banderowców mordując zamieszkałych tam Polaków. Uratował się ówczesny proboszcz parafii Buszcze ks. Filip Zając, który z ogromną pomocą Niemca Georga Franza (podoficera) obraz zabrał ze spalonego kościoła. W 1945 roku malowidło wraz z mieszkańcami Buszcza i ks. Zającem trafiło do Racławic Śląskich.

Obraz znajduje się w racławickim kościele do dziś. Ołtarz, w którym go umieszczono wzorowano na tym w Buszczu, a wezwanie racławickiej świątyni po 1945 roku zmieniono na Wniebowzięcia NMP, również na wzór Buszcza. Odpust parafialny przypada na dzień 15 sierpnia. Przed „Madonną wypędzoną z Kresów Wschodnich” modlą się osoby związane z Kresami, głównie potomkowie dawnych mieszkańców Buszcza.

W lipcu 2015 roku kopia obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej znalazła się w kościele w Buszczu (dziś Ukraina). We wrześniu 2016 roku obok obrazu pojawił się witraż „Matka Boska Buszczecka Gorejąca” projektu Pana Andrzeja Bochacza. Później obok pojawił się kolejny witraż nawiązujący do Matki Boskiej Buszczeckiej oraz polskich żołnierzy.

Obraz Matki Boskiej Buszczeckiej

Obraz Matki Boskiej Buszczeckiej i witraż

Matka Boska Pocieszenia - Matka Boska Racławicka

Obraz Matki Boskiej Racławickiej

Obraz Matki Boskiej Pocieszenia

Pierwszy opis wspominający o obrazie Matki Boskiej znajdującym się w racławickim kościele pochodzi z 1697 roku. Opisuje go, jako „najpiękniejszą ozdobę kościoła”. Dziś obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus powieszony jest przy głównym ołtarzu, ale przypuszczalnie wcześniej znajdował się w innym miejscu. Nie jest znana data jego powstania, ani autor. Jest prawdopodobne, że znajdował się w racławickiej świątyni przed wybuchem reformacji. Obraz ten dziś nazywany jest obrazem Matki Boskiej Racławickiej, ale jego historyczne określenie i poprawna nazwa, to obraz Matki Boskiej Pocieszenia.

Kroniki przytaczają świadectwo jednego z wczesnych mieszkańców, niejakiego „sędziwego Johannesa Barnerta”. Wspominał on o obrazie, mówiąc, że „w czasie wojny trzydziestoletniej Szwedzi wtargnęli do kościoła i usiłowali wywieźć obraz, jednak z woli Bożej i dzięki gorliwości katolików został uratowany”.

Obraz związany jest z Kultem Maryjnym rozwijającym się na długo przed II wojną światową. Do Matki Pocieszenia przybywały pielgrzymki z wielki okolicznych miejscowości. Nawet emerytowany ks. biskup Alfons Nossol wspomniał, że jako mały chłopiec pielgrzymował do Racławic Śląskich, aby tutaj modlić się do Matki Bożej.

W latach 30-tych XX wieku sama racławicka parafia liczyła ok 3,5 - 4 tyś wiernych nie mówiąc o licznych przybywających tutaj pielgrzymach. Obecnie liczbę wiernych szacuje się na ok 1300 osób.

Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja