Historia strony Raclawice.NET

Serwis internetowy Raclawice.NET uruchomiono 24 września 2005 roku. Od tego czasu witryna internetowa Racławic Śląskich jest wzorem dla innych twórców zajmujących się historią i bieżącymi wydarzeniami sołectw. Serwis Raclawice.NET zawiera aktualne informacje, ciekawostki, galerie zdjęć i we właściwy sposób promuje sołectwo oraz dostarcza mieszkańcom aktualnych informacji.

Autorem, właścicielem, pomysłodawcą i jedynym prowadzącym stronę jest jej redaktor naczelny Stanisław Stadnicki: miłośnik lokalnej historii, a przede wszystkim z pasji i wykształcenia programista stron internetowych, właściciel firmy WebInspiracje.


Licznik dni

Od oficjalnego startu to jest od dnia 24 września 2005 roku do dziś strona Raclawice.Net ma: 5964 dni.

Zapoznajmy się z najważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi strony Raclawice.NET

24 września 2005 - "Wszystko się zaczęło"

Strona internetowa Racławic Śląskich pojawiła się w Internecie w nocy z soboty na niedzielę 23-24 września 2005 roku w dniu 23 urodzin autora strony Stanisława Stadnickiego. Od początku istnienia serwisu dostępne były działy: "aktualności" (z możliwością komentowania), "historia Racławic" i "historia racławickiej parafii", "zabytki i atrakcje", "test wiedzy o Racławicach", "galeria zdjęć", "kalendarium", "księga gości".

20 października 2005r. - Lokalna prasa opisuje stronę

Lokalna prasa: Tygodnik Prudnicki oraz Życie Głogówka zamieszczają informacje o stronie. Czytamy między innymi:

"...znajduje się tutaj wszystko, co powinno być na dobrej stronie każdej miejscowości... autorowi tej ciekawej strony gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów"

"...profesjonalnie i ciekawe zrobiona strona zawiera wszystkie informacje, która mogą zainteresować odwiedzających..."

9 stycznia 2006r. - Premiera nowej wersji strony

Strona zyskała nową oprawę graficzną, pojawiły się nowe działy, a archiwalne już materiały zostały zaktualizowane. Dodany został mechanizm obsługi kont użytkowników, pojawiło się także 60 nowych zdjęć w galerii fotografii.

13 marca 2006r. - 20 000 na liczniku

O godzinie 22.00 serwis odwiedzono po raz 20 000.

5 maja 2006r. - Strona w Radiu PLUS

Strona została przedstawiona i wyróżniona na antenie Radia Plus (107.9Fm, www.rdo.pl) w programie "Puls Regionu".

10 września 2006r. - 100 000 odwiedzin

Serwis odwiedzono 100 000 raz.

24 września 2006r. - Strona ma rok

Obraz: rcenet3.jpg

Pierwsza rocznica strony. Opracowana została nowa oprawa graficzna, pojawiły się nowe działy, a materiał, który już znajdował się na stronie został rozbudowany i zaktualizowany.

1 lipca 2007r. - Czwarta wersja strony

Obraz: rcenet4.jpg

Udostępniona została czwarta wersja strony: nowa oprawa graficzna, nowe oprogramowanie. Wróciły do galerii stare zdjęcia Racławic, pozostałe działy unowocześniono, a materiał uzupełniono.

Wrzesień 2007r. - rekordowe ilości odwiedzin

W tym czasie woda z rzeki Osobłogi zalewała Racławice. Na bieżąco można było na stronie śledzić wydarzenia związane z wylewem rzeki. 7 września 2007 roku serwis raclawice.net odwiedziło ponad 3100 osób. Nowa Trybuna Opolska powoływała się na informacje podawane w naszym portalu.

29 maja 2008r. - pół miliona wejść

Serwis Raclawice.net został odwiedzony półmilionowy raz. Wydarzenie to zbiegło się z publikacją 500 aktualności.

25 lipiec 2008r. - Piąta wersja strony

Obraz: rcenet5.jpg

Pojawiła się nowa, piąta, najbardziej rozbudowana, wersja strony, oznaczona jako "raclawice.net 5.0". Witryna została wzbogacona o nowoczesną i piękną oprawę graficzną. Nowością było niemal całkowite odejście od tabelarycznego tworzenia kodu witryny na rzecz stylów CSS. W chwili publikacji serwis raclawice.net składał się z ponad 2 tysięcy podstron.

1 marzec 2009r. - Na liczniku milion

Obraz: milion.jpg

1 marca 2009 roku około godziny 12:00 stronę Raclawice.net odwiedzono milionowy raz.

Lipiec 2010r. - zarejestrowany dziennik

Decyzją Sądu Okręgowego w Opolu serwis Raclawice.Net został wpisany do urzędowego rejestru dzienników. Oznacza to, że serwis działa tak samo jak najpopularniejsze dzienniki w kraju, a jego autor ma wszystkie prawa związane z działalnością dziennikarską.

15 sierpnia 2011 - Szósta wersja strony

Obraz: rcenet6.jpg

Szósta wersja strony została stworzona od nowa. Zdecydowano zachować się ogólny zarys grafiki znany z poprzedniej wersji serwisu cieszącej się dużą popularnością. Zachowano charakterystyczną barwę zieleni i oliwki jako kolory dominujące. W oprawie graficznej postawiono jednak na większą szczegółowość. Zrezygnowane z szarego koloru w menu oraz w tle artykułów zastępując go kolorem żółtym i jasno zielonym. W nagłówku zmieniono trzy zdjęcia, narysowano nowy tytuł, w tle pojawiła się panorama Racławic Śląskich.

Wszystkie materiały zostały poprawione lub uzupełnione (dodano kilkadziesiąt zdjęć do galerii, informacje statystyczne o popularnych tekstach, zaktualizowano wiele artykułów o tematyce historycznej). W chwili publikacji serwisu w zakładce aktualności dostępnych było już 1750 tekstów.

27 marca 2013 - Siódma wersja strony

Obraz: rcenet7.jpg

Siódma wersja strony była w pewnym sensie przełomowa. Od nowa opracowano grafikę oraz oprogramowanie. Przede wszystkim zmieniono kolorystykę strony. Barwami dominującymi stały się barwy: jasny żółty, jasny brązowy, jasny oliwkowy. Poprawiono prezentację materiałów. Oprogramowanie napisano zgodnie z najnowszym standardem HTML 5. Strona działa poprawnie na wszystkich używanych przeglądarkach, działa także na telefonach najnowszej generacji oraz w telewizorach z obsługą przeglądarki internetowej.

Wszystkie materiały napisano od nowa (poza aktualnościami oczywiście). Teksty historyczne zostały wzbogacone o nowe fakty. Pojawiło się kilka nowych działów, między innymi dział "galerie wydarzeń" z bogatą galerią prezentującą ważne dla Racławic wydarzenia. Premiera strony zbiegła się z 4 milionowym czytelnikiem.

7 czerwca 2013 - Sołectwa@ w sieci - konkurs zakończony sukcesem

Obraz: solectwawsieci.jpg

Stanisław Stadnicki pod gmachem Sejmu z nagrodą dla najlepszej strony sołectwa w głosowaniu publiczności

Serwis Raclawice.Net w konkursie Sołectw@ w sieci (konkurs organizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów) zajął pierwsze miejsce kategorii: najlepsza strona województwa opolskiego. Strona Raclawice.Net okazała się również najlepsza w głosowaniu publiczności na najlepszą wiejską stronę w kraju. Zdobyła 900 z 11 tysięcy głosów.

Nagrodę w Senacie RP w dniu 7 czerwca 2013 roku odbierał Stanisław Stadnicki, autor strony.

23 stycznia 2015 - 6 milionów

Stronę Raclawice.net odwiedziła 6-milionowa osoba.

16 maja 2015 - 8. wersja strony

Obraz: rcenet8.jpg

Ta wersja przyniosła najbardziej rewolucyjne zmiany od chwili wprowadzenia nowej wersji strony w 2008 roku. Nowa wersja strony Raclawice.Net została w 100% dostosowana do urządzeń mobilnych, a jej silnik zaprogramowany w oparciu o system Bootstrap.

Zmieniona została kolorystyka, czcionka, a wiele treści napisano od nowa lub je poprawiono. Udało się zachować wszystkie stare aktualności. Z nowych działów warto wymienić powrót interaktywnego testu wiedzy o Racławicach Śląskich (poprzednia wersja testu funkcjonowała w pierwszych latach działania strony).

Nowa wersja strony pierwszy raz publikowała hasło wyróżniające naszą miejscowość (hasło wymyślił Stanisław Stadnicki). Brzmiało ono: Racławice Śląskie – sołectwo pełne pary (lub alternatywna: Racławice Śląskie – miejscowość pełna pary).

29 września 2015 - obchody 10-lecia strony i nowa grafika

Obraz: rcenet9.jpg

9ta wersja strony Raclawice.net

Zaledwie po kilku miesiącach udostępniono całkowicie nową wersję strony. Okazja do tego była nie była jaka, a 10-lecie uruchomienia serwisu. Za powstaniem nowej oprawy przemawiało także uruchomienie sklepu internetowego, w którym czytelnicy mogą kupić książki, kalendarze i inne ciekawe rzeczy związane z Racławicami Śląskimi.

10. wersja strony, lipiec 2018

Obraz: 10tawersjastrony.jpg

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości udostępniona została 10-ta wersja strony internetowej. Zmiany były ogromne. Całkowicie przemodelowano szatę graficzną. Oprogramowanie serwisu napisano od nowa. Poprawiono lub zaktualizowano setki stron, dodano mnóstwo nowych tekstów, zdjęć i elementów.

Prace nad nową wersją strony trwały ponad miesiąc. Były okazją do sprawdzenia starszych treści, uzupełnienia napisanych wczesnej tekstów, poprawy błędów.

Duzy nacisk kładziono na lepsze oprogramowanie. Strona działała dużo szybciej i była jeszcze bardziej przyjazna dla tabletów oraz smartfonów.

Oprogramowanie strony to autorska praca Stanisława Stadnickiego. Przy programowaniu i tworzeniu strony korzystano z programów: Adobe Photoshop i PhpStorm.

11. wersja strony Raclawice.NET, grudzień 2021

11 wersja strony Racławic

Po trzech latach przyszła pora na zmiany. Przygotowano nową wersję strony Raclawice.NET. Zasadniczo zachowano znany z poprzedniej wersji układ, ale całe oprogramowanie zostało napisane od nowa. Aktualizację przeszły też wszystkie zakładki strony, a zwłaszcza galerie zdjęć. Zaprezentowano nowe zdjęcia w galeriach oraz jako ciekawostkę dodano galerię fotografii Racławic Śląskich wykonanych dronem (z lotu ptaka).

Nowością była pełna integracja strony ze sklepem internetowym, w którym można kupić książki, kalendarze i gadżety związane z Racławicami Śląskimi.

Znacznie usprawniono możliwość przeglądania strony z pomocą urządzeń mobilnych. Usprawniono mechanizm kont czytelników i opłat abonamentowych.