Ogg Taf FB aktualny obraz

Książki o Racławicach Śląskich

Na rynku dostępnych jest kilka ciekawych pozycji wydawniczych związanych z Racławicami Śląskimi. Niestety nakład większości z nich został wyczerpany lub można je kupić tylko na aukcjach internetowych. Mamy też dobre informacje. Na rok 2022 planowane jest wydanie pierwszej, polskojęzycznej monografii historycznej Racławic Śląskich. Więcej informacji o tej nowej książce już niebawem.

Już wkrótce nowa książka - pełna historia Racławic Śląskich z okazji jubileuszu 770-lecia miejscowości.

Reklama nowej książki

W 2022 roku, na początku lata, pojawi się pierwsza polska książka opisująca historię Racławic Śląskich od momentu lokacji wsi w 1252 roku do chwili obecnej. Książka będzie liczyć kilkaset stron i zawierać w sobie materiał tekstowy, który w znacznej mierze nigdy i nigdzie wcześniej nie był publikowany. Kompendium wiedzy o historii Racławic Śląskich wkrótce w sprzedaży. Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco i otrzymać aktualne informacje o wydaniu książki.

Polecane książki

Książka Matka Boska Buszczecka

Matka Boska Buszczecka na racławickim tronie. Dzieje parafii oraz kult maryjny w Racławicach Śląskich i Buszczu.

Autor: Stanisław Stadnicki

Na 72 stronach po raz pierwszy po polsku opisano dzieje parafii w Racławicach Śląskich. Książka w szczególny sposób przedstawia kult maryjny w naszej miejscowości, opisuje dwa łaskami słynące obrazy maryjne. Sporo informacji o Buszczu (obecnie Kresy Wschodnie) i tym, w jaki sposób obraz Matki Bożej trafił po II wojnie światowej do Racławic Śląskich.

Książka wydana na bardzo dobrej jakości papierze kredowym w pełnym kolorze. Zawiera mnóstwo nigdzie wcześniej nie publikowanych fotografii.

eBook tej książki można kupić w naszym sklepie internetowym.

Od Dniestru do Racławii - Historia sportu w Racławicach Śląskich Od Dniestru do Racławii - Historia sportu w Racławicach Śląskich

Od Dniestru do Racławii - Historia sportu w Racławicach Śląskich

Autorzy: Kazimierz Bodaszewski, Stanisław Stadnicki

Książka opisuje historię sportu w Racławicach Śląskich od roku 1945 dok roku wydania, czyli jesieni 2014. Zawiera opis sportowców, działaczy i sympatyków sportu działających w Racławicach Śląskich. Zawiera komplet tabel z wszystkich sezonów piłkarskich, a także opis wielu innych dyscyplin sportowych jak: koszykówka, futsal, kometka, lekka atletyka, siatkówka, tenis stołowy. Dodatkowo opisane rozgrywki Igrzysk organizowane przez kilkadziesiąt lat, w których udział brały osoby/sportowcy związane z Racławicami Śląskimi. Sporą część zajmuje opis historii sportu szkolnego.

Całość wieńczy mnóstwo nigdzie wcześniej niepublikowanych zdjęć, dyplomów, grafik. W publikacji nie mogło zabraknąć także sylwetek Państwa Wandy i Bronisława Kielańskich, osób bez których dzisiejszy racławicki sport nie byłby tak bogaty w sukcesy i nie wychowałby tylu znanych sportowców.

Stron 200, wydawca: Starostwo Powiatowe w Prudniku. Format: B5.

Książka była rozdawana za darmo, ponieważ wydrukowano ją w ramach realizacji projektu współfinansowanego przez UE. Obecnie praktycznie nie do zdobycia.
Koleją po pograniczu polsko-czeskim - nowa edycja

Koleją po pograniczu polsko-czeskim - nowa edycja

Autorzy: Piotr Kopczyk, Stanisław Stadnicki

W 2014 roku została wydana uaktualniona edycja książeczki opisującej historię organizacji w Racławicach Śląskich pikników kolejowych. W publikacji znalazł się również poszerzony tekst o kolei w Racławicach Śląskich autorstwa Piotra Kopczyka. Teksty dotyczące pikniku przygotował Stanisław Stadnicki. Publikacja była rozdawana bezpłatnie w czasie pikniku kolejowego w czerwcu 2014 roku.

Ta nasza młodość – złoty jubileusz szkoły w Racławicach Śląskich

Ta nasza młodość – złoty jubileusz szkoły w Racławicach Śląskich

Autorzy: zespół redakcyjny pod kierownictwem Krystyny Ruzik, ówczesnej dyrektor szkoły

Książka została wydana we wrześniu 2011 roku z okazji jubileuszu 50-lecia nowej szkoły w Racławicach Śląskich. Otrzymał ją każdy absolwent uczestniczący w uroczystym Zjeździe zorganizowanym 24 września 2011 roku.

Książka zawiera spisaną historię szkolnictwa w Racławicach Śląskich, wspomnienia nauczycieli, kalendarium szkolnych wydarzeń, listę wszystkich absolwentów oraz bogaty materiał fotograficzny (około 60 zdjęć, z czego większość nigdzie wcześniej nie prezentowanych). Całość uzupełniają anegdoty szkolne.

Koleją po pograniczu polsko-czeskim

Koleją po pograniczu polsko-czeskim

Autorzy: Piotr Kopczyk, Stanisław Stadnicki

Publikacja wydana w ramach pierwszego pikniku kolejowego w Racławicach Śląskich (rok 2008). Stanisław Stadnicki wspomina przygotowania do imprezy i opisuje trud kilkunastu osób włożony w przywrócenie do życia zapomnianego dworca.

W książce można znaleźć historię kolejnictwa w Racławicach Śląskich oraz bogaty materiał zdjęciowy opracowany przez Piotra Kopczyka.

Deutsch Rasselwitz

Deutsch Rasselwitz

Autor: Johannes Preisner

W 2003 roku w Niemczech została wydana książka pt. „Deutsch Rasselwitz”. Jej autorem jest Johannes Preisner, były mieszkaniec jednej z wsi gminy Głogówek. Publikacja wydana jedynie w języku niemieckim jest w tej chwili najlepszym źródłem historycznym dotyczącym naszej miejscowości. Niestety praktycznie niedostępna w Polsce.

Znajdziemy w niej zarys dziejów Racławic Śląskich od czasów powstania, przez czasy niemieckie, do roku 1945 roku i wysiedlenia ludności niemieckiej. Autor sporo miejsca poświęca historii parafii oraz rozwojowi lokalnego rolnictwa. Materiał uzupełnia kilkanaście rycin i starych fotografii.

Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja