Rzeka wyjątkowo niegroźna
Aż dziw bierze, że przy tak szybko topniejącym śniegu rzeka Osobłoga bez problemów przyjęła większe ilości wody i nie zagrażała wylaniem.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Aż dziw bierze, że przy tak szybko topniejącym śniegu rzeka Osobłoga bez problemów przyjęła większe ilości wody i nie zagrażała wylaniem.
Dziś w Sosnowcu odbędzie się uroczysty koncert poświęcony 150 rocznicy Powstania Styczniowego.
Niedzielny mecz racławickiej drużyny futsal miał niezwykły przebieg. Nasz zespół przegrał z Polonią Biała.
Kolędowanie w Racławicach Śląskich to wspaniała dawka pozytywnej energii, a miejscowi orkiestranci zawsze są wspierani przez liczną i zasłuchaną publiczność.
Nowy numer czasopisma Świat Kolei powinien zainteresować miłośników kolei z naszego regionu. Można znaleźć w nim dwa ciekawe artykuły dotyczące historii Magistrali Podsudeckiej w tym najnowszą wersję artykułu opisującego historię stacji w Racławicach Śląskich.
Na naszej stronie poruszyliśmy już wiele tematów historycznych, jednak jeszcze ani razu nie zajmowaliśmy się tematyką poczty. Jest to bardzo ciekawy wątek, ponieważ pierwsze wzmianki o racławickiej agencji pocztowej pochodzą sprzed 160 lat! Co ciekawe zachował się list wysłany w 1943 roku ze znaczkiem, który prezentuje wizerunek Adolfa Hitlera i stemplem Poczta Racławice Śląskie. Historia poczty w Racławicach to także historia racławickich kartek pocztowych, których dzieje mają więcej jak 100 lat.
Uczniowie racławickiego Zespołu Szkół pamiętali o swoich babciach i dziadkach. Z okazji ich święta młodzi mieszkańcy wygłosili w formie nabożeństwa piękne życzenia. Wszystko to pod czujnym okiem Siostry Marciny.
Piorun w lutym to coś bardzo dziwnego, tym bardziej w czasie potężnej śnieżycy. Właśnie od takiego pioruna spaliła się część kościoła zmieniając na zawsze jego wygląd. Pożar był tak ogromny, że częściowo stopił aż cztery dzwony. Płomienie pochłonęły też gospodarstwa na ulicy Głubczyckiej i ulicy Zwycięstwa. Zobacz relację opisującą najdziwniejszy pożar w historii Racławic i tajemnicze zdarzenia z lutego 1846 roku. Artykuł zawiera przetłumaczone oryginalne wspomnienia świadka. Do dziś trudno uwierzyć, że takie coś miało miejsce w naszej miejscowości. W artykule znajdziesz rycinę prezentującą dawną wieżę kościelną.
Serdecznie zapraszamy na doroczny koncert kolęd w wykonaniu racławickiej orkiestry dętej.
Tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Tematami przewodnimi były: "Sukienki vs Koszule" oraz "Śpiewać każdy może".
Po kolejce odpoczynku nasz zespół wznowił rozgrywki w głogóweckiej lidze futsal i efektownie wygrał swoje spotkanie.
Polscy powstańcy (kosynierzy) zdobyli dworzec w Racławicach Śląskich, dziś wyjątkowo zamieniony na dworzec Sosnowiec. Sosnowiecki dworzec był broniony przez wojska i kolejarzy carskich. W rolę statystów wcielili się mieszkańcy Racławic Śląskich. Czy rozpoznasz ich na naszych zdjęciach? Zobacz piękne fotografie z planu zdjęciowego na racławickiej stacji. Do zobaczenia prawie 40 zdjęć.
Dziś rano na ulicy Głubczyckiej doszło do zderzenia autobusu przewożącego dzieci z fadromą.
Zapraszamy do lektury bardzo ciekawego artykułu opisującego największe pożary w dziejach Racławic Śląskich. W jednym z nich zginęło pięć osób w tym czworo dzieci! W innym ogień pochłonął 100 owiec. Raz pożar strawił znaczną część ulicy i to na dzień przed przygotowaniami tam do wesela. Deszcz, który wtedy spadł być może uratował całą miejscowość. Inna relacja przedstawia pożogę, w czasie której dach zawalił się na gospodarzy ratujących zwierzęta przed ogniem. Był też pożar spowodowany przez kota! W jaki sposób kot przyczynił się do tragedii? Tego dowiesz się czytając ten obszerny materiał.
Kto czytał materiał o spotkaniu emerytów i rencistów, ten już wie. Kto nie czytał, ten musi zajrzeć do tego artykułu.
Dworzec kolejowy w Racławicach Śląskich stanie się areną, na której profesjonalna ekipa już wkrótce nakręci film o powstaniu styczniowym. Na premierę filmu został zaproszony sam prezydent RP.
Wczoraj (niedziela) odbyło się doroczne spotkanie racławickiego koła Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Fatalna pogoda nikogo nie przestraszyła.
Bardzo dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy wpłacili na moje konto w 2012 roku 1% podatku ze swojego dochodu oraz tym, którzy wpłacili darowizny.
Wczoraj w szóstej kolejce rozgrywek nasza futsalowa drużyna doznała wysokiej porażki w meczu z ekipą z Prudnika.
W tym roku nasza turystyczna impreza odbędzie się w sobotę 22 czerwca, czyli niemalże dokładnie w 12 rocznicę odrestaurowania Szwedzkiego Słupa. Okazja będzie podwójna. W 2013 roku mija rocznica 380-lecia budowy tego zabytku.
Zapoznaj się z ważnymi informacjami o Patronacie dla strony Raclawice.NET. Wejście
356 dzień roku
Wschód słońca: 7:47.
Górowanie słońca: 11:48.
Zachód słońca: 15:49,
Brzask:: 07:08, Zmierzch:: 16:28,
Dzień będzie trwał: 9 godzin i 20 minut.
Imieniny:
Tomisława, Seweryna, Piotra
Aktualny okres kościelny:
Okres Adwentu
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Piotra Kanizjusza, prezbitera i doktora Kościoła
Święta i dni nietypowe:
Światowy Dzień Pozdrawiania Brunetek i Brunetów
Kartka z kalendarza
1874 ur.: Tadeusz Boy-Żeleński - pisarz, krytyk literacki, tłumacz, satyryk
1937: Na Rynku w Krakowie odbył się po raz pierwszy konkurs krakowskich szopek, powtarzany od tego czasu co roku (za wyjątkiem lat okupacji).