Ważny jubileusz przypadnie w niedzielę
Mija 50 lat od momentu fundacji sztandaru kolejowego w Racławicach Śląskich.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Mija 50 lat od momentu fundacji sztandaru kolejowego w Racławicach Śląskich.
W serwisie streamingowym Netflix od wczoraj można oglądać film pt. Sami Swoi początek w reżyserii Artura Żmijewskiego. Część ujęć nakręcono w Racławicach Śląskich.
Krążą często sprzeczne informacje na temat tego, co działo się w Racławicach po 18 marca 1945 roku, po godzinie 13:30, kiedy to oficjalnie i na pewno wieś została zdobyta przez wojska radzieckie.
Głównym wydarzeniem była Msza św. w intencji Ojczyzny.
Kilka dni temu ukazało się nowe wydanie gazety. W niej wiele ciekawych informacji. Szczególnie polecamy:
Jeszcze w tym roku naprawiony ma być wał przeciwpowodziowy w rejonie tzw. Kolonii.
W źródłach pojawiają się informacje jakoby gdzieś w okolicy Racławic w 1945 roku działania prowadziła 20 Dywizja Waffen-SS, tzw. Dywizja Estońskich Grenadierów pod dowództwem SS-Brigadeführera Franza Augsbergera.
Lokalna komórka NSDAP działała w Racławicach Śląskich od lat 30. XX wieku. Główne biuro miała w jednym z budynku, który dziś znajduje się blisko nowej szkoły. W tym artykule opowiem o tym, jak naziści potraktowali wiernych katolików witających w Racławicach kardynała Adolfa Beltrama. Wydarzenie to miało miejsce na rok przed końcem II wojny światowej.
Pierwotnie zakładano, że remont ul. Prudnickiej zakończy się do końca listopada.
W nocy z 10 na 11 maja 1963 roku, planowo 10 minut po północy, do Głogówka od strony Kędzierzyna miał dojechać pociąg towarowy. Tak też się stało. Dyżurny ruchu stacji Głogówek był jednak w tym czasie zajęty ruchem kolejowym na terenie stacji i na semaforze wjazdowym od strony Kędzierzyna nadal był ustawiony sygnał stój.
Pierwsze plany budowy w Racławicach Śląskich zbiornika wodnego, który miałby chronić dzisiejszą gminę Głogówek przed powodziami, pochodzą sprzed II wojny światowej, a może nawet z czasów I wojny światowej.
W środku przepiękne zdjęcia pociągów wykonane na naszej linii kolejowej, także w Racławicach Śląskich.
Jutro (26.10) zmiana się czas z letniego na zimowy. W teorii śpi się dłużej, ponieważ przesuwa się wskazówki z godziny 3:00 na godzinę 2:00.
Punktualnie o godzinie 8 rano rozpoczął się już zaawansowany remont na ul. Prudnickiej w Racławicach Śląskich.
Dziś popołudniu drogowcy usunęli znaki zakazu przejazdu i trasa na drodze wojewódzkiej 417 z Racławic do Klisina została odblokowana.
Odważnie został na parafii, kiedy trwały bombardowania i płonęła cała okolica. Potem Rosjanie mimo choroby pędzili go do kopania grobów. Był bohaterem wojennym, ale przede wszystkim ostatnim niemieckim proboszczem Racławic Śląskich.
Zakończyła się już wycinka drzew na drodze wojewódzkiej numer 417 w Racławicach Śląskich.
Pierwsze prace rozpoczęły się już w ubiegłym tygodniu. Poprosiłem Zarząd Dróg wojewódzkich w Opolu o kilka informacji na temat tej inwestycji. Pytałem o typ prac na drodze i czas ich trwania. Jest mały problem, który może, ale nie musi, wydłużyć czas robót na tym odcinku.
Na wstępie artykułu chciałbym zaznaczyć, że wszystko to, co zostało w poniższym artykule opisane, wydarzyło się naprawdę podczas tegorocznej powodzi, która miała miejsce miesiąc temu. Są to unikalne momenty, odczucia i przeżycia strażaków z tamtych dni.
Od wczoraj trwa kolejny etap prac na drodze numer 417. Pod piłę idzie około 30 starych topól. Zobacz kilkanaście zdjęć.
101 dzień roku
Wschód słońca: 6:04.
Górowanie słońca: 12:51.
Zachód słońca: 19:37,
Brzask:: 05:30, Zmierzch:: 20:11,
Dzień będzie trwał: 14 godzin i 41 minut.
Imieniny:
Filipa, Leona
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
Święta i dni nietypowe:
Dzień milczenia, dzień radia, dzień walki z bezrobociem
Kartka z kalendarza
1852 ur.: Leon Wyczółkowski - malarz, grafik
1079: Na stopniach ołtarza w kościele Na Skałce, według tradycji, król Bolesław śmiały zabił biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa, który upominał władcę, stając w obronie poddanych. Jan Paweł II uznał śmierć biskupa za bierzmowanie Polski. Stanisław ogłoszony świętym w 1253 roku jest głównym patronem Polski.