100 lat temu przeprowadzono Plebiscyt Górnośląski
Dziś mija dokładnie 100 lat od bardzo ważnego wydarzenia, które stało się preludium do wybuchu III Powstania Śląskiego.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Mimo upływu 90 lat od wydarzeń związanych z III Powstaniem Śląskim historia tamtych chwil do tej pory rodzi wiele sporów i niejasności. Okres 1918-1922 dla szeroko pojętego ówczesnego Górnego Śląska (w tym plebiscytowego obszaru Opolszczyzny nazywanego ówcześnie Opolską Rejencją) jest nie tylko ciekawy, ale trudny do obiektywnego przedstawienia. Przede wszystkim na pryzmat wydarzeń trzeba spojrzeć zarówno ze strony niemieckiej jak i strony polskiej. Świadkowie wydarzeń sprzed 90 lat już dawno nie żyją, a my jeszcze przez długi okres będziemy zastanawiali się nad sensem samego powstania, które dla jednych było walką o tereny należne Polsce, a dla drugich wrogim natarciem czy ogólnie pojętą "wojną domową". Trzeba pamiętać, że polski zryw jest różnie oceniany przez potomków Ślązaków, którzy po 1945 roku pozostali na tych terenach, osoby narodowości niemieckiej wysiedlone po 1945 roku, a także przez ludność napływową. Wydaje się, że okres Powstań Śląskich to czas największego wewnętrznego podziału mieszkańców Górnego Śląska.
Materiał dostępny dla Patronów oraz osób, które kupiły kod dostępowy.Tekst ten mogą przeczytać tylko Patroni strony Raclawice.NET oraz osoby, które wykupiły kod dostępu. Wybierz swoją opcję i zaloguj się, aby zobaczyć wszystkie nasze teksty.
Zobacz, jakie są korzyści z bycia Patronem?
Dbamy o naszych Patronów. Osoby, które są Patronami otrzymują prezenty. Szczegółowe korzyści opisuje tabela:
Co zyskujesz | Patronat 10zł miesięcznie | Patronat 20zł miesięcznie | Patronat 30zł miesięcznie |
---|---|---|---|
Dostęp do ukrytych treści strony Raclawice.NET | |||
Prezent w postaci eBooka (książka o Racławicach lub inna). Wysyłana na e-mail Patrona. |
Raz na pół roku |
Co kwartał |
|
Kupon rabatowy na zakupy w sklepie InspiracyjnySzop, w którym znajdziesz książki o Racławicach i kalendarze kolejowe. W 2024 roku planowana jest premiera nowej książki. Na 2025 rok zaplanowano premiery dwóch nowych książek. |
Do jednorazowego zakupu ze zniżką każdego produktu w sklepie |
Więcej informacji o Patronacie znajdziesz tutaj.
Jeżeli jesteś aktywnym Patronem strony Raclawice.NET, to zyskujesz dostęp do wszystkich jej treści. Musimy tylko zweryfikować Twoją tożsamość.
Jak zdobyć kod Patrona? Po tym, jak zostałeś Patronem wysyłamy na Twój e-mail specjalny kod. Zwykle następuje to w kilka godzin od pierwszej Twojej opłaty patronatu. Jeżeli jesteś aktywnym patronem, a nie dostałeś kodu dostępu, to koniecznie napisz do autora strony.
Zgubiłeś lub zapomniałeś swojego kodu Patrona? Przejdź do formularza odzyskiwania kodu Patrona.
Nie jesteś jeszcze patronem? Możesz zostać nim w każdej chwili.
Jeżeli kupiłeś w naszym sklepie kod dostępu, to wpisz go poniżej i zaloguj się, aby zobaczyć wszystkie teksty strony.
Jak w 2 minuty zdobyć kod dostępu? Kupisz go w naszym sklepie on-line. Wybierz rodzaj, czyli czas ważności kodu (2 dni lub 30 dni). Zapłać za wybraną opcję. Po chwili oprogramowanie sklepu wyśle do Ciebie link do pobrania pliku tekstowego z tajnym kodem. Ten kod wpisz tutaj. Jeżeli po poprawnym opłaceniu nie dostałeś kodu dostępu, to koniecznie napisz do autora strony.
Zgubiłeś lub zapomniałeś swojego kodu dostępu? Przejdź do formularza odzyskiwania kodu dostępu. Będzie można go odzyskać pod warunkiem, że jego czas ważności jeszcze nie upłynął i już przynajmniej raz był przez Ciebie wpisany.
Osoby starsze, które mają kłopot z obsługą serwisu Patronite lub sklepu on-line również mogą uzyskać pełny dostęp do naszej strony.
Jak uzyskać kod tą metodą? Wykonaj przelew bankowy na konto: mBank o numerze 54 1140 2004 0000 3902 7407 6912, na kwotę 45zł. W tytule wpisz obowiązkowo: "Raclawice.NET + swój e-mail", na przykład: "Raclawice.NET jan_kowalski@wp.pl
". Musisz podać poprawny e-mail, ponieważ na ten adres wyślemy do Ciebie tajny kod odblokowujący dostęp do strony! W polu odbiorcy wpisz WebInspiracje lub Stanisław Stadnicki.
Płacąc 45 złotych otrzymasz dostęp do strony na 100 dni.
Jeżeli masz kod, to zaloguj się wpisując go oraz swój email
Dziś mija dokładnie 100 lat od bardzo ważnego wydarzenia, które stało się preludium do wybuchu III Powstania Śląskiego.
Wczoraj w naszej szkole zorganizowana została akademia poświęcona pamięci Powstańców Śląskich. Było uroczyście i z honorami, ale też zabawnie.
Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego od 2 maja 2011 do 5 lipca 2011r realizuje zadanie publiczne współfinansowane przez Zarząd Województwa Opolskiego pn. 90 rocznica III Powstania Śląskiego.
III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i było organizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska. Przez ludność niemiecką polski zryw traktowany był jako "polska inwazja". Wielu niemieckich mieszkańców Racławic dobrowolnie zgłosiło się do udziału w walkach. Zostali oni przydzieleni do trzeciej kompanii, w której skład wchodzili wyłącznie racławiczanie oraz mieszkańcy pobliskiego Rozkochowa. Kompanią dowodził porucznik Kurta, ale nie wiadomo nic o prowadzonych przez nich działaniach. W zasadzie jedyną akcją dywersyjną przeprowadzoną w okolicy Racławic była akcja wysadzania mostów, dlatego wielu z niemieckich ochotników chcących uczestniczyć w walkach zostało odesłanych w okolicę Góry Św. Anny.
Czas plebiscytu zbliżał się wielkimi krokami i im bliżej było głosowania tym bardziej zaostrzała się kampania propagandowa i potęgowały wewnętrzne spory społeczne. W 1920 roku strona niemiecka zaatakowała polskie budynki, w których swoją siedzibę miały Polskie Komitety Plebiscytowe w Głogówku oraz Koźlu. Później siedziby Komitetów przeniesiono do Strzeleczek oraz Ciska. Z czasem zaostrzała się działalność zarówno antypolska jak i antyniemiecka.
Weekend majowy pod względem historycznym powinien być dla nasz szczególny, być może najważniejszy w roku. Dokładnie 90 lat temu polska grupa dywersyjna Wawelberga dokonała akcji wysadzenia mostów kolejowych na terenie Racławic Śląskich oraz Dzierżysławic.
Zapoznaj się z ważnymi informacjami o Patronacie dla strony Raclawice.NET. Wejście
358 dzień roku
Wschód słońca: 7:48.
Górowanie słońca: 11:49.
Zachód słońca: 15:50,
Brzask:: 07:09, Zmierzch:: 16:29,
Dzień będzie trwał: 9 godzin i 20 minut.
Imieniny:
Wiktorii, Sławomiry, Jana
Aktualny okres kościelny:
Okres Adwentu
Kartka z kalendarza
1903 ur.: ks. kard. Bolesław Kominek - arcybiskup metropolita wrocławski
1831 zm.: Emilia Plater - bohaterka Powstania Listopadowego