Dziś: niedziela, 13 lipca 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

To był ostatni pociąg - cały tekst 10 lecia podwodzi 1997

Poziom wody na Osobłodze w Dzierżysławicach był już bardzo wysoki. Powoli jakoś przejechaliśmy. Baliśmy się, że nie będziemy mieli jak wrócić do Racławic. Wracając pociąg jechał bardzo wolno, wolniej niżeli idący człowiek. Woda przelała się przez nasyp kolejowy w pobliżu mostu, ale same szyny jeszcze wystawały znad wody, której w około było bardzo dużo. Z tego, co pamiętam było to około godziny 15 we wtorek 8 lipca.

- w sobotę 5 lipca z okazji imienin odwiedził mnie chrzestny. Pamiętam, że cały czas padało. Był to już drugi dzień, w którym padało niemal bez przerwy. Wieczorem widzieliśmy w Teleexpressie informacje o pierwszych drobnych podtopieniach i zalanych piwnicach - wspomina Pan Paweł.

Maria Stadnicka była wtedy sołtysem Racławic Śląskich. Tak relacjonuje tamte chwile. - Na wypadek akcji powodziowej sołtys wsi pełni funkcję Komendanta Obrony Odcinka. W związku z nasilającymi się opadami deszczu moja uwaga skupiła się na obserwacji rzeki Osobłogi, która po około dwóch dniach opadów gwałtownie przybierała. W dniu 6 lipca (niedziela) około godziny 14 powiadomiłam ówczesnego zastępcę burmistrza Józefa Skibę o zbliżającym się zagrożeniu. O godzinie 14:30 burmistrz Skiba był już u mnie w domu i wstępnie omówiliśmy przygotowanie do akcji przeciwpowodziowej. Chwilę później o zagrożeniu poinformowani zostali strażacy z Racławic Śląskich. Stan rzeki wynosił wtedy ponad 350 centymetrów. Zorganizowano spotkanie ze strażakami i rozdzielono zadania, które polegały na: zamknięciu klapy zwrotnej przy wale przeciwpowodziowym, sprawdzeniu szczelności wałów, poinformowaniu mieszkańców o zagrożeniu i ustalenie dyżurów. Rzeka była monitorowana przez całą noc. W poniedziałek około godziny 5 przy podawaniu meldunku do Urzędu w Głogówku zdecydowano o zamknięciu drogi wojewódzkiej Racławice-Głubczyce.

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Dostęp do strony Raclawice.NET, to:

Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.

Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Rocznica

Jak zawsze mieszkańcy Racławic Śląskich pamiętali o Janie Pawle II

Termin od 16 do 22 października to dni, w których szczególnie pamięta się o papieżu Polaku.

Tekst w archiwum

Marsze Źmierci

Pamięć o więźniach zamordowanych podczas Marszów Śmierci

Władze Gminy Głogówek, Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Racławicach Śląskich oraz uczniowie szkoły, uczcili pamięć osób zamęczonych i zamordowanych w trakcie tzw. Marszów Śmierci.

Tekst w archiwum

30 lat kapłaństwa

30 lat kapłaństwa

Na początku maja w Racławicach Śląskich swoją 30-letnią rocznicę posługi kapłańskiej świętował ks. Eugeniusz Dębicki.

Tekst w archiwum

Pamiętali o papieżu

W Racławicach pamiętali o Papieżu

W szczególnie uroczysty sposób uczczono 3 rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II w  Racławicach Śląskich

Tekst w archiwum

Straż 60 lat

60 lat OSP w Racławicach Śląskich - cały tekst

Strażacy z Racławic Śląskich obchodzili uroczyście 60 rocznicę założenia Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 10 rocznicę nadania sztandaru dla strażaków.

Tekst w archiwum

Wielka Woda

10 lat temu zalała nas wielka woda

To już dziesięć lat od pamiętnego lipca 1997 roku, kiedy wielka woda zalała także mieszkańców Racławic Śląskich.

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET