Bezpieczniej na przejeździe kolejowym w Racławicach Śląskich
Zakończyły się prace naprawcze na przejeździe kolejowym przy ulicy Stefana Batorego w Racławicach Śląskich, znajdującym się na 95. kilometrze linii kolejowej nr 137 Katowice-Legnica.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Już początek jest fascynujący. Czytamy: lata budowy kolei 1874-1876 nie tylko przyciągnęły ze sobą niesamowity przypływ ludności do Racławic, ale przede wszystkim przyniosły deszcz ogromnych pieniędzy. Byli mieszkańcy, którzy w bardzo krótkim czasie ogromnie wzbogacili się na sprzedaży lub odstąpieniu ziemi dla spółki kolejowej.
Z notatek dowiadujemy się, że najwięcej przy budowie kolei zatrudnionych było Włochów, a stawka zarobkowa dla pracowników, którym powierzono budowę była "bardzo dobra". Budowniczowie pisali, że był to czas, w którym można było "żyć spokojnie i radośnie". Inaczej, co można przeczytać w książce pt. ::url:src=raclawice_slaskie-sklep-towar-2-ksiazka_matka_boska_buszczecka_na_raclawickim_tronie_span_classlabel_label_successnowoscspan.html,opis=Matka Buszczecka na racławickim tronie,target=_blank;, do budowy kolei odnosił się ówczesny proboszcz, martwiący się tym, że lata budowy kolei w Racławicach Śląskich, to czas napływu awanturników i zdemobilizowanych żołnierzy.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
Zakończyły się prace naprawcze na przejeździe kolejowym przy ulicy Stefana Batorego w Racławicach Śląskich, znajdującym się na 95. kilometrze linii kolejowej nr 137 Katowice-Legnica.
Poniżej przedstawiam moją polemikę z tekstem opublikowanym wczoraj na stronie NTO.pl. Zawarta w nim informacja, jakoby rządowi nie podobało się dofinansowanie projektów z programu Kolej+, w których planuje się kursowanie jedynie czterech par pociągów dziennie - co rzeczywiście zakłada nasze województwo - może stać się wygodnym pretekstem do przerwania prac nad ich realizacją. Nie możemy dopuścić do tego, by takie argumenty, służące wyłącznie przeciwnikom tej inwestycji i prowadzące do dalszej marginalizacji naszego regionu, trafiały do opinii publicznej bez odpowiedzi z naszej strony. Nasze województwo powinno zmienić swoje myślenie na temat liczby pociągów uruchamianych na liniach położonych z dala od Opola. Nasz region, to też jest województwo opolskie.
Już za kilka lat mieszkańcy Głubczyc, Racławic Śląskich i okolicznych miejscowości znów będą mogli korzystać z połączeń kolejowych do Raciborza, a w szerszej perspektywie (przesiadki) do Opola, Wiednia, Bielska-Białej itd.
W nocy z 24 na 25 sierpnia 1996 roku na stacji kolejowej w Kędzierzynie-Koźlu doszło do tragicznego wypadku, który na długo zapisał się w pamięci świadków oraz pasażerów pociągu pospiesznego relacji Kraków Główny - Jelenia Góra.
Po wojnie edukacja w Racławicach Śląskich zaczęła odradzać się z trudem, ale i z ogromnym zaangażowaniem lokalnej społeczności. Dnia 10 lipca 1945 roku Inspektor Szkolny z Prudnika powierzył Janowi Chramcowi kierowanie miejscową placówką oświatową, która została zorganizowana w budynku przy obecnej ul. Kościelnej - tym samym, w którym przed wojną mieściła się niemiecka szkoła.
Przed wybuchem II wojny światowej, każdej jesieni w tzw. Zakątku Sedanu - nieopodal posiadłości Józefa Cyrusa - organizowano w Racławicach Śląskich wojskowe pikniki. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem mieszkańców wsi i okolic.
192 dzień roku
Wschód słońca: 4:52.
Górowanie słońca: 12:55.
Zachód słońca: 20:58,
Brzask:: 04:10, Zmierzch:: 21:41,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 31 minut.
Imieniny:
Olgi, Kaliny, Benedykta
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Święta i dni nietypowe:
Dzień imprezy
Kartka z kalendarza
1943: "Krwawa niedziela" na Wołyniu. Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały prawie sto wsi w powiatach: horochowskim, kowelskim i włodzimierskim na Wołyniu. Członkowie UPA wspomagani przez ukraińską czerń rozpoczęli systematyczną rzeź ludności polskiej. Tylko w lipcu 1943 roku ukraińscy nacjonaliści napadli na ponad 500 wiosek, zabijając kilkanaście tysięcy osób. Ogółem liczbę ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu ocenia się na 60-70 tysięcy osób, a z Małopolską na ok. 130 tyś.