Sklep on-line:
Nasze social media:
Dziś: czwartek, 3 kwietnia 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Kolejne posiedzenie Zespołu ds. Kolei przy Wojewodzie Opolskim

Dziś przez dwie i pół godziny omawiano kolejne problemy kolei regionalnej: zwłaszcza nienajlepszy rozkład jazdy pociągów, problem braku połączeń na styku województw, niejasność i wątpliwość do co liczenia potoków podróżnych.

Dziś odbyło się już trzecie posiedzenie Zespołu ds. Kolei działającego przy Wojewodzie Opolskim. Jest to pionierski na skalę kraju Zespół, w którym ludzie z różnych środowisk, ale związani z koleją, rozmawiają szeroko o problemach transportu szynowego w regionie. To reprezentanci społeczeństwa, byli i obecni kolejarze, społecznicy itp. Jak już wiele razy pisaliśmy pracują w nim także osoby z Racławic Śląskich.

Środowe spotkanie zdominował problem marginalizacji południa Opolszczyzny pod względem ilości połączeń kolejowych. Mówiono o błędzie, jakim było "wycięcie" najpopularniejszego pociągu o godzinie 15:00 i wprowadzeniu późniejszego, który nie ma takiej frekwencji jak ten poprzedni. Braku bezpośrednich połączeń z i do Dolnego Śląska. O tym, że przez nienajlepszy rozkład pasażerowie odchodzą od kolei niech świadczą dwa fakty z Racławic Śląskich: młodzież dojeżdżająca do szkoły w Kędzierzynie kiedy dowiedziała się o kształcie rozkładu w grudniu, zrobiła zrzutkę i kupiła samochód. Z kolei jak zawsze młodzież kończąca Gimnazjum wybierała szkoły w miastach, do których kursują pociągi, tak w tym roku większość absolwentów racławickiej szkoły będzie się kształcić w Głubczycach. To pierwszy taki przypadek w historii!

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Dostęp do strony Raclawice.NET, to:

Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.

Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Kolej

3 kwietnia 2000 roku - czarny poniedziałek polskiej kolei

Poniedziałek, 3 kwietnia 2000 roku, zapisał się jako jeden z najczarniejszych dni w historii polskiego kolejnictwa. Tego dnia z rozkładu jazdy PKP zniknęły pasażerskie połączenia kolejowe o łącznej długości przekraczającej 1000 kilometrów. Była to największa jednorazowa likwidacja sieci kolejowej w historii III Rzeczypospolitej.


Pożary

Pożary w czasie budowy kolei przez Racławice Śląskie. Czasy, kiedy spaliło się prawie pół wioski

Budowa linii kolejowej przez Racławice Śląskie w latach 1874-1876 była ogromnym wyzwaniem technicznym i społecznym. Oprócz pozytywnego wpływu na rozwój miejscowości, wiązała się również z licznymi dramatycznymi wydarzeniami, w tym serią niszczycielskich pożarów.


Kolej

Głubczyce znów na kolejowej mapie? Rewitalizacja linii 177 i 294 coraz bliżej - ale jak to na kolei: są opóźnienia

PKP Polskie Linie Kolejowe planują długo wyczekiwaną rewitalizację linii kolejowych nr 177 i 294, które mają ponownie połączyć Racibórz z Głubczycami i dalej z Racławicami Śląskimi.


Remont PKP

Remont posadzki na dworcu kolejowym w Racławicach Śląskich

Z końcem tegorocznej zimy na dworcu kolejowym w Racławicach Śląskich rozpoczęły się prace remontowe, które zaskoczyły niejednego mieszkańca i pasażera.


Kolej

Cud Inżynierii Kolejowej: Budowa Najwyższego Nasypu na Śląsku

7 sierpnia 1875 roku, w gazecie Illustrirte Zeitung wydanej w Lipsku, ukazał się obszerny artykuł opisujący budowę kolei w Racławicach Śląskich. W publikacji mówiono, że przedsięwzięcie to jest dziełem czarodzieja - bowiem wzniesiono tutaj najwyższe nasypy kolejowe na całym Śląsku, które do dziś budzą podziw.


Most

Wspomnienia inżyniera odpowiedzialnego za nadzór nad mostem

W archiwach natrafiłem na ponad pięćdziesięcioletni egzemplarz niemieckiej gazety "Leobschützer Heimatbrief", w którym znalazłem niemal sensacyjny artykuł. Jego autorem był inżynier Paul Imer, który przed II wojną światową pełnił funkcję nadzorcy technicznego mostu kolejowego w Racławicach Śląskich.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET