Sklep on-line:
Nasze social media:
Dziś: czwartek, 3 kwietnia 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Do szkatułki z pieniędzmi są trzy klucze

Dziś ciekawostka historyczna. Notatka sporządzona w XVII wieku na temat stanu kasy kościoła oraz informacji o kościelnych.

Wpis pochodzi z niemieckojęzycznej książki o historii Racławic Śląskich. Dotyczy roku 1678, zatem XVII wieku. Opisuje on kogoś na wzór kościelnego, który w dawnych czasach nazywany był ojcem w kościele (ojciec kościelny). Opisuje długi i zobowiązania kościoła oraz stan kasy. Co tam czytamy:

W racławickim kościele jest dwóch Ojców Kościelnych. Pierwszy to Georg Arleth. Służy od 18 lat. Drugi to Johannes Ridel. Służy od 5 lat. Obydwoje zostali zaprzysiężeni w Głogówku w obecności hetmana. Obydwoje są majętnymi chłopami.

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Dostęp do strony Raclawice.NET, to:

Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.

Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Pożary

Pożary w czasie budowy kolei przez Racławice Śląskie. Czasy, kiedy spaliło się prawie pół wioski

Budowa linii kolejowej przez Racławice Śląskie w latach 1874-1876 była ogromnym wyzwaniem technicznym i społecznym. Oprócz pozytywnego wpływu na rozwój miejscowości, wiązała się również z licznymi dramatycznymi wydarzeniami, w tym serią niszczycielskich pożarów.


Historia

Kto kopał groby i ilu ludzi zginęło w czasie II wojny światowej w Racławicach Śląskich. Gdzie może znajdować się największy masowy grób z czasów II wojny światowej

Walki w Racławicach Śląskich ustały powoli. Spokój zapanował dopiero w środę, 21 marca 1945 roku. W okolicy nie było już żołnierzy niemieckich - albo zginęli, albo uciekli. Kilku ukrywało się jeszcze w lasach. Tego dnia Racławice zostały oficjalnie zajęte przez Armię Czerwoną, choć zdobyte były już 18 marca o godzinie 13:00. Po 18 marca strona niemiecka odbiła na krótko wieś.


Adoracja

Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w Racławicach Śląskich

Dziś w parafii Racławice Śląskie wierni mają wyjątkową okazję do zatrzymania się na chwilę i oddania się modlitwie w obecności Chrystusa. Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu trwa od rana i zakończy się o godzinie 15:00.


Popielec i wielki post

Popielec w Racławicach Śląskich - początek Wielkiego Postu w Kościele katolickim

Popielec, czyli Środa Popielcowa, to wyjątkowy dzień w Kościele katolickim, który rozpoczyna Wielki Post - czterdziestodniowy okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych.


Potok Prega

Niepozorny potok sprawcą wielu nieszczęść

Około 100 lat temu w  ówczesnej głogóweckiej gazecie "Oberglogauer Zeitung" opublikowano serię artykułów pod wspólnym tytułem: "Spis miejsc Racławic Śląskich". Ich autorem był racławicki rektor szkolny (dzisiejszy dyrektor) Josef Pfeifer. Choć niewiele o nim wiadomo, to już na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że był jednym z najwybitniejszych badaczy lokalnej historii.


Pogrzeb ks. Kazimierza Świstka

Ks. Kazimierz Świstek - Historia Duszpasterstwa

Dziś, 4 marca, obchodzimy święto św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy, który zasłynął swoją pobożnością, sprawiedliwością oraz troską o ubogich. W tym dniu pamiętamy szczególnie o poprzednim proboszczu racławickiej parafii, ks. Kazimierzu Świstku. Był on twardym proboszczem o jasnych zasadach, który otwarcie mówił o wszystkich wadach naszej parafii. Historię jego duszpasterzowania prezentujemy w tym obszernym artykule.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET