Książka
W sobotę 6 października w Biedrzychowicach premierę miała niezwykła książka.
"W Śląskim domu i zagrodzie" to nowa książka dotycząca naszego regionu, której premierę zorganizowano w sobotę w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach.
- Ta książka powstawała przez kilka dobrych miesięcy i jest to świeża publikacja, odebrana dzisiaj z drukarni - wyjaśniał Wojciech Dominiak, Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. - Bardzo dużo czasu poświęciliśmy na to, aby wybrać odpowiedni materiał ilustracyjny. - Oprócz tej książki, która pokazuje jak wieś śląska zmieniała się na przestrzeni ostatnich 100 lat (...) pokazujemy też dwojakie zmieniające się oblicze śląskiej wsi. - Śląsk był zawsze w historii miejscem szczególnym. - Jak chcieliby niektórzy, Śląsk był miejscem peryferyjnym, miejscem słabym - tak oceniano politycznie, ale to tutaj rodziło się coś więcej - coś, co nazywamy wzajemnym szacunkiem do odmienności kulturowej na przestrzeni wieków. - I to jest niezwykłe w Śląsku, w śląskości, i to musimy pielęgnować. - Teraz wiele regionów może się uczyć od Ślązaków wzajemnej tolerancji, szacunku i wzajemnego ubogacania się.
Reklama wydarzenia była spora, dlatego nie może dziwić obecność kilkuset gości. Wszyscy otrzymali publikację książkową za darmo. Jest to praca zbiorowa pod redakcją Róży Zgorzelskiej oraz Wojciecha Dominiaka. Marcin Domino zamieścił w niej ciekawy artykuł na temat tego, jak wyglądał powiat prudnicki 100 lat temu, u progu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Można też zobaczyć opis zaród frankońskich przygotowany przez Barbarę Piechaczek. Z kolei Róża Zgorzelska opisała to, jak zmieniała się typowa wieś śląska w ostatnich 100 latach. Całość uzupełnia wiele dodatków, np. słownik gwary śląskiej i mnóstwo zdjęć.