Racławice Śląskie: Blisko i daleko do Osoblahy
21 grudnia 2007 roku Polska, wraz z ośmioma innymi nowymi członkami Unii Europejskiej, przystąpiła do strefy Schengen, umożliwiającej swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Tradycyjnie w weekendy lata w sobotę i niedzielę na 20 kilometrową trasę wyruszą pociągi turystyczne prowadzone parowozem. Z okien wagonów będzie można podziwiać uroki pogranicza. Na tak krótkim odcinku trasa składa się aż ze 120 łuków. Rano pociąg rusza ze stacji Osoblaha, a popołudniu wraca do stacji Třemešná ve Slezsku.
Dodatkowe atrakcje na jubileusz 125-lecia to:
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
21 grudnia 2007 roku Polska, wraz z ośmioma innymi nowymi członkami Unii Europejskiej, przystąpiła do strefy Schengen, umożliwiającej swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych.
Rok pański 2007, dzień 21 miesiąca grudzień. Dokument podpisany na okoliczność likwidacji szlabanu granicznego w miejscowości Racławice Śląskie-Osoblaha spowodowany wejściem obu krajów do Strefy Schengen. Tak rozpoczyna się petycja podpisana przez Polaków i Czechów przy dawnym szlabanie granicznym na terenie Racławic Śląskich.
W XIV wieku Europę zalała fala czarnej śmierci. Dżuma zabiła od 30 do 60 procent ówczesnej ludności Starego Kontynentu. Choroba znacznie bardziej dotknęła Czechy niż Polskę. Kraj czeski cierpiał na niedobór rąk do pracy, a ludność była uciskana nadmiernymi podatkami.
Od kilkunastu dni możemy w naszej okolicy obserwować budowę wiatraków.
W miniony weekend czeska kolej wąskotorowa Třemešná ve Slezsku - Osoblaha świętowała jubileusz 125-lecia działalności.
W miniony weekend zorganizowano festyn strażacki. Świętowano jubileusz 20-lecia współpracy polsko-czeskiej.
93 dzień roku
Wschód słońca: 6:21.
Górowanie słońca: 12:53.
Zachód słońca: 19:25,
Brzask:: 05:48, Zmierzch:: 19:58,
Dzień będzie trwał: 14 godzin i 10 minut.
Imieniny:
Ryszarda, Pankracego, Ingi
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
Święta i dni nietypowe:
Dzień pójścia do pracy dla przyjemności
Kartka z kalendarza
1804 zm.: ks. Jędrzej Kitowicz - pamiętnikarz
1849 zm.: Juliusz Słowacki - jeden z najwybitniejszych polskich poetów (zmarł w Paryżu). Autor m.in.: "Kordiana" i "Balladyny"