Duch starej kobiety uchwycony na fotografii
Tajemnicze wydarzenie z Racławic Śląskich, które do dziś nie znalazło wyjaśnienia
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Jako pierwszy został kompletnie uporządkowany kanał zbierający wodę płynącą od ul. Prudnickiej.
Powiem szczerze, że kiedy nie mieszałem w tej okolicy, to nie zdawałem sobie sprawy z tego, ile samochodów zjeżdża od ul. Prudnickiej na ul. Mikołaja Kopernika polną drogą, która nazywa się Górska droga. Szybko zmieniłem zdanie widząc to z okna. To każdy kurier, ponieważ nawigacja dla ludzi jadących od Prudnika np. do ul. Konopnickiej pokazuje skróconą drogę traktem polnym.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
Tajemnicze wydarzenie z Racławic Śląskich, które do dziś nie znalazło wyjaśnienia
Około 100 lat temu w ówczesnej głogóweckiej gazecie "Oberglogauer Zeitung" opublikowano serię artykułów pod wspólnym tytułem: "Spis miejsc Racławic Śląskich". Ich autorem był racławicki rektor szkolny (dzisiejszy dyrektor) Josef Pfeifer. Choć niewiele o nim wiadomo, to już na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że był jednym z najwybitniejszych badaczy lokalnej historii.
Petycja wysłana przez władze gminy Głogówek, podpisana przez tysiące osób, przyniosła efekt. Eksperci rządowi ponownie umieścili budowę zbiornika przeciwpowodziowego w Racławicach Śląskich na liście inwestycji do realizacji. Jest jednak poważny problem - brak finansowania.
Rzeka Osobłoga od wieków kształtuje życie ludzi zamieszkujących jej brzegi. To nie tylko źródło wody i niegdyś ważny szlak handlowy, ale także siła, której nie można lekceważyć.
Działo się bardzo dużo. Były chwile straszne, jak powódź we wrześniu, ale i miłe jak np. remont dachu szkoły czy wymalowanie muralu. Spójrzmy na podsumowanie 2024 roku dla naszego sołectwa.
Trochę przypadkowo odkryłem, że w 1938 roku była w Racławicach Śląskich (i nie tylko) być może największa powódź w historii, którą według mojej teorii zataili naziści.
93 dzień roku
Wschód słońca: 6:21.
Górowanie słońca: 12:53.
Zachód słońca: 19:25,
Brzask:: 05:48, Zmierzch:: 19:58,
Dzień będzie trwał: 14 godzin i 10 minut.
Imieniny:
Ryszarda, Pankracego, Ingi
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
Święta i dni nietypowe:
Dzień pójścia do pracy dla przyjemności
Kartka z kalendarza
1804 zm.: ks. Jędrzej Kitowicz - pamiętnikarz
1849 zm.: Juliusz Słowacki - jeden z najwybitniejszych polskich poetów (zmarł w Paryżu). Autor m.in.: "Kordiana" i "Balladyny"