Sklep on-line:
Nasze social media:
Dziś: czwartek, 3 kwietnia 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

W 1905 roku oddano do użytku w Racławicach most tak duży, że dziś to prawdopodobnie największy most kolejowy o jednym przęśle w naszym kraju.

Wody ustąpiły, ale przed mieszkańcami rysował się obraz nędzy i rozpaczy. Część domów nie istniała, a po kamiennym moście nad Osobłogą pozostała tylko nitka zwisających szyn. Inżynier, któremu zlecono odbudowę mostu został postawiony przed nie lada zadaniem. Nowa konstrukcja miała przetrwać każdą powódź i wytrzymać maksymalne obciążenia. Z tego zadania budowniczowie wywiązali się wzorowo.

Już jutro w Tygodniku Prudnickim kolejna część tekstu opisująca największą katastrofę inżynieryjną naszego powiatu. Wiemy już, dlaczego stary kamienny most uległ zawaleniu. Wiemy też, jak wielka woda zalała w 1903 roku Racławice. W kolejnej części dowiemy się, dlaczego nasz most może być uważany za największy, jednoprzęsłowy obiekt kolejowy w kraju. Dowiemy się jak budowano most oraz gdzie w Polsce znajduje się obiekt bliźniaczo podobny do naszego.

Tygodnik Prudnicki od jutra w kioskach. Cena gazety tylko 1,70zł.

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Dostęp do strony Raclawice.NET, to:

Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.

Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Kolej

Cud Inżynierii Kolejowej: Budowa Najwyższego Nasypu na Śląsku

7 sierpnia 1875 roku, w gazecie Illustrirte Zeitung wydanej w Lipsku, ukazał się obszerny artykuł opisujący budowę kolei w Racławicach Śląskich. W publikacji mówiono, że przedsięwzięcie to jest dziełem czarodzieja - bowiem wzniesiono tutaj najwyższe nasypy kolejowe na całym Śląsku, które do dziś budzą podziw.


Most

Wspomnienia inżyniera odpowiedzialnego za nadzór nad mostem

W archiwach natrafiłem na ponad pięćdziesięcioletni egzemplarz niemieckiej gazety "Leobschützer Heimatbrief", w którym znalazłem niemal sensacyjny artykuł. Jego autorem był inżynier Paul Imer, który przed II wojną światową pełnił funkcję nadzorcy technicznego mostu kolejowego w Racławicach Śląskich.


Historia kolei

Historia budowy kolei w Racławicach Śląskich

Długo mieszkańcy Racławic Śląskich czekali na kolejowe połączenia za światem. Na przeszkodzie stały problemy spółek kolejowych budujących stalowe trakty i przedłużające się w nieskończoność pertraktacje z urzędami oraz próby dogadania się z wojskowymi. Jak to często bywało w przypadku nowych wynalazków musiało minąć trochę czasu zanim beton urzędniczy i wojskowy zrozumiał, że kolej może nie tylko dawać niezły zarobek, ale przede wszystkim może pomóc wygrać wojnę.


Dzień Kolejarza

Obchody Dnia Kolejarza i 50-lecia fundacji sztandaru

Dziś (24.11) przypada wspomnienie św. Katarzyny, która jest także patronką kolejarzy.


Rzeka i kanały

Niezwykłe bezkolizyjne skrzyżowanie cieków wodnych w Racławicach i odkryty przez Osobłogę stary kanał

Kiedy wody powodziowe ustąpiły okazało się jak duże zniszczenia rzeka Osobłoga poczyniła w rejonie wodospadu i mostu kolejowego. Przeniosła m.in. ciężkie betonowe płyty, którymi zasłoniono wejście do starego kanału.


Impreza kolejowa

Parada lokomotyw i pociągi specjalne

Już w najbliższą niedzielę w Nysie odbędzie się VIII Parada Lokomotyw Turkol.pl 2022

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET