Dziś: sobota, 12 lipca 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Jeden pożar pochłonął aż pięć ofiar śmiertelnych, a największą pożogę spowodował ... kot.

Zapraszamy do lektury bardzo ciekawego artykułu opisującego największe pożary w dziejach Racławic Śląskich. W jednym z nich zginęło pięć osób w tym czworo dzieci! W innym ogień pochłonął 100 owiec. Raz pożar strawił znaczną część ulicy i to na dzień przed przygotowaniami tam do wesela. Deszcz, który wtedy spadł być może uratował całą miejscowość. Inna relacja przedstawia pożogę, w czasie której dach zawalił się na gospodarzy ratujących zwierzęta przed ogniem. Był też pożar spowodowany przez kota! W jaki sposób kot przyczynił się do tragedii? Tego dowiesz się czytając ten obszerny materiał.

Racławice Śląskie, jak każda miejscowość, cierpiała z powodu pożarów. Zwłaszcza w czasach, gdy we wsi nie działała zorganizowana straż pożarna. Rozprzestrzenianie się pożarów ułatwiał sposób budowy domów. Dawniej wiele z nich miało konstrukcję drewnianą i były kryte strzechą. Ognia bano się pewnie bardziej niż wiatru, gradobicia i innych nagłych zjawisk atmosferycznych.

Niewiele wiemy o prawdopodobnie najbardziej wstrząsającym pożarze, który wydarzył się w październiku 1764 roku. Miał on kosztować życie pięciu osób. Był to mężczyzna w wieku 60 lat wraz z trójką swoich dzieci oraz inne dziecko (prawdopodobnie dziecko mieszkające w okolicy domu wspominanego 60-latka). Przyczyna pożaru nie jest znana.

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Dostęp do strony Raclawice.NET, to:

Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.

Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Akcje OSP Racławice

Intensywne dni dla druhów z OSP Racławice - Śląskie - pożar hali i akcja przeciwpowodziowa

Miniony weekend i początek tygodnia okazały się wyjątkowo intensywne dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Racławicach Śląskich. Jednostka została zadysponowana do udziału w dwóch poważnych akcjach ratowniczych w ramach Kompanii Gaśniczej „Prudnik”, której jest aktywnym członkiem.


Dobry czas

To bardzo dobry czas dla wielu racławickich strażaków

W sobotę, 3 maja 2025 roku, w Racławicach Śląskich odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka - święta wszystkich druhów i druhen, którzy na co dzień z oddaniem służą lokalnej społeczności. Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się od zbiórki pododdziału OSP oraz wspólnego przemarszu do kościoła parafialnego przy akompaniamencie Racławickiej Orkiestry Dętej.


Szkoła

Kowal pozostał nieugięty kiedy budowano nową szkołę. Po wojnie było bardzo ciężko.

Po wojnie edukacja w Racławicach Śląskich zaczęła odradzać się z trudem, ale i z ogromnym zaangażowaniem lokalnej społeczności. Dnia 10 lipca 1945 roku Inspektor Szkolny z Prudnika powierzył Janowi Chramcowi kierowanie miejscową placówką oświatową, która została zorganizowana w budynku przy obecnej ul. Kościelnej - tym samym, w którym przed wojną mieściła się niemiecka szkoła.


Pomnik ofiar

Dlaczego na niemieckim pomniku wojennym z Racławic są imiona i nazwiska kobiet?

Przed wybuchem II wojny światowej, każdej jesieni w tzw. Zakątku Sedanu - nieopodal posiadłości Józefa Cyrusa - organizowano w Racławicach Śląskich wojskowe pikniki. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem mieszkańców wsi i okolic.


Pożary

Pożary w czasie budowy kolei przez Racławice Śląskie. Czasy, kiedy spaliło się prawie pół wioski

Budowa linii kolejowej przez Racławice Śląskie w latach 1874-1876 była ogromnym wyzwaniem technicznym i społecznym. Oprócz pozytywnego wpływu na rozwój miejscowości, wiązała się również z licznymi dramatycznymi wydarzeniami, w tym serią niszczycielskich pożarów.


Historia

Kto kopał groby i ilu ludzi zginęło w czasie II wojny światowej w Racławicach Śląskich. Gdzie może znajdować się największy masowy grób z czasów II wojny światowej

Walki w Racławicach Śląskich ustały powoli. Spokój zapanował dopiero w środę, 21 marca 1945 roku. W okolicy nie było już żołnierzy niemieckich - albo zginęli, albo uciekli. Kilku ukrywało się jeszcze w lasach. Tego dnia Racławice zostały oficjalnie zajęte przez Armię Czerwoną, choć zdobyte były już 18 marca o godzinie 13:00. Po 18 marca strona niemiecka odbiła na krótko wieś.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET