Sklep on-line:
Nasze social media:
Dziś: czwartek, 3 kwietnia 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Almanach wiedzy o walkach w czasie II wojny światowej prowadzonych na naszym terenie

Wreszcie na polskim rynku wydawniczym pojawiła się długo wyczekiwana książka, która chyba najdokładniej opisuje walki w czasie II wojny światowej w naszej okolicy.

Prawdziwy skarb dla każdego miłośnika lokalnej historii. Mowa o książce pt. "Ostatni wawrzyn, geneza i dzieje walk na Górnym Śląsku od stycznia do maja 1945 roku". Pozycja na ponad 400 stronach opisuje dokładnie wszystkie mniejsze i większe walki II wojny światowej prowadzone na terenie szeroko pojętego Górnego Śląska. Znajdziemy tutaj nie tylko dokładny opis walk o Racibórz, Nysę, Głubczyce, Prudnik, a także praktycznie wszystkie bitwy o wsie Gminy Głogówek. Plany, nazwiska dowódców, relacje świadków. Praca autora Georga Guntera jest wspaniała, zwłaszcza dlatego, że on sam jako mieszkaniec Raciborza walczył na Śląsku Opolskim i dokładnie znał topografię okolicy.

Polskojęzyczni odbiorcy długo musieli czekać na wydanie tej książki w naszym języku, ale był warto. Wszystko za sprawą wydawnictwa Napoleon V, które w marcu tego roku sprawiło nam miłą niespodziankę. W Niemczech książka była dostępna już w 1974 roku.

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Dostęp do strony Raclawice.NET, to:

Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.

Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Historia

Kto kopał groby i ilu ludzi zginęło w czasie II wojny światowej w Racławicach Śląskich. Gdzie może znajdować się największy masowy grób z czasów II wojny światowej

Walki w Racławicach Śląskich ustały powoli. Spokój zapanował dopiero w środę, 21 marca 1945 roku. W okolicy nie było już żołnierzy niemieckich - albo zginęli, albo uciekli. Kilku ukrywało się jeszcze w lasach. Tego dnia Racławice zostały oficjalnie zajęte przez Armię Czerwoną, choć zdobyte były już 18 marca o godzinie 13:00. Po 18 marca strona niemiecka odbiła na krótko wieś.


Książka

To zbiór fascynujących opowieści o wodnych istotach, legendach i tajemnicach skrywanych przez rzekę.

Rzeka Osobłoga od wieków kształtuje życie ludzi zamieszkujących jej brzegi. To nie tylko źródło wody i niegdyś ważny szlak handlowy, ale także siła, której nie można lekceważyć.


Plan wydawniczy

Trzy nowe książki o Racławicach i nie tylko (także Prudnik, Głogówek, Głubczyce) pojawią się w 2025 roku

Plan wydawniczy na najbliższe miesiące jest bardzo ambitny. M.in. zakłada publikację książki, na którą czekałem ponad 20 lat! Zobacz jakie to książki i kiedy zostaną wydane.


Kolej na wojnie

Kolej w Racławicach Śląskich przed i w trakcie pierwszych lat wojny do czasu realizacji tajnej operacji o kryptonimie "Kranich"

W efekcie działań wojennych i wysadzenia torów pod Koźlem, ostatnią czynną linią kolejową, którą można było ewakuować na zachód ludność od strony Głubczyc była linia kolejowa z Raciborza. Samo miasto było już zasadniczo zdobyte, ale tory pod Raciborzem były bronione do końca.


EBook

Jeszcze przez kilkanaście godzin eBook Zdani na łaskę Osobłogi 10% tańszy plus prezent: dostęp do strony Raclawice.NET

W naszym sklepie on-line można w promocji zakupić cyfrową wersję książki pt. Zdani na łaskę Osobłogi.


Jan Hus

Najazdy Husytów i zagrożenia wojenne z XIV oraz XV wieku. Czasy kiedy wszystkich mieszkańców Laskowic i Nowego Browińca zabito

W XIV wieku Europę zalała fala czarnej śmierci. Dżuma zabiła od 30 do 60 procent ówczesnej ludności Starego Kontynentu. Choroba znacznie bardziej dotknęła Czechy niż Polskę. Kraj czeski cierpiał na niedobór rąk do pracy, a ludność była uciskana nadmiernymi podatkami.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET