Gdzie wykonane zostało to zdjęcie? Czy na ulicy Zwycięstwa?
Wracamy do serii poszukiwania miejsc, w których wykonano pewne zdjęcia. Dziś przenosimy się na ulicę Zwycięstwa.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Ks. Stanisław Łabiński syn Kajetana i Stefani Klimaj urodził się 20 września 1935 (metryka zabużańska 20.09.1933) w Pietryczach, parafia Busk, powiat Kamionka Buska, województwo Tarnopol, jako jedno z jedenaściorga dzieci.
Rodzina Łabińskich w 1946 roku zostaje przymusowo pozbawiona majątku i wysiedlona na ziemie odzyskane. Zamieszkali we wsi Racławice Śląskie. Tego samego roku umiera ojciec. Matka zostaje sama z gromadką dzieci.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
Wracamy do serii poszukiwania miejsc, w których wykonano pewne zdjęcia. Dziś przenosimy się na ulicę Zwycięstwa.
Około 300 lat temu do racławickiej świątyni ściągały tłumy pielgrzymów, by pomodlić się przed łaskami słynącym obrazem Matki Boskiej Pocieszycielki. W związku z rosnącą liczbą wiernych postanowiono rozbudować miejscowy kościół. W dzień po poświęceniu nowej kaplicy świątynia runęła. Dokładnie 220 lat temu udało się ją odbudować.
Dokładnie 133 lata temu ukończona została budowa Magistrali Podsudeckiej, czyli linii kolejowej, która miała połączyć uprzemysłowione tereny Przedgórza Sudeckiego z obecnymi terenami Górnego Śląska. Magistrala Podsudecka wraz z Koleją Górnośląską (Wrocław-Brzeg-Opole-Mysłowice) była najważniejszym traktem kolejowym łączącym obecny Dolny Śląsk z obecnym Górnym Śląskiem.
Wody ustąpiły, ale przed mieszkańcami rysował się obraz nędzy i rozpaczy. Część domów nie istniała, a po kamiennym moście nad Osobłogą pozostała tylko nitka zwisających szyn. Inżynier, któremu zlecono odbudowę mostu został postawiony przed nie lada zadaniem. Nowa konstrukcja miała przetrwać każdą powódź i wytrzymać maksymalne obciążenia. Z tego zadania budowniczowie wywiązali się wzorowo.
Czy czytelnicy portalu Raclawice.net zastanawiali się dlaczego tak na prawdę potężny most kolejowy nad rzeką Osobłogą, na linii kolejowej do Głubczyc zawalił się w 1903 roku? Przecież setki wiaduktów i mostów wybudowanych 150 lat temu do tej pory służy kolei? Most Racławicki runął jak domek z kart. Okazuje się, że nie bez powodu.
Umownie Magistrala Podsudecka to trakt kolejowy łączący Legnicę z Kędzierzynem. Niewiele osób jednak wie, iż pierwotne plany kolejowego połączenia Przedgórza Sudeckiego z obecnymi terenami Górnego Śląska w ogóle nie zakładały budowy odcinka Racławice Śląskie-Kędzierzyn. Historycznym, najbardziej wysuniętym za wschód fragmentem podsudeckiego szlaku jest linia kolejowa łącząca Racławice Śląskie z Głubczycami i dalej Raciborzem. Niniejszy artykuł prezentuje nieznane i zapomniane dzieje linii kolejowej uważanej do tej pory za lokalny trakt o niewielkim znaczeniu państwowym. Udowadnia, że linia kolejowa biegnąca od Racławic do Raciborza podobnie jak obecna Magistrala Podsudecka miała być linią dwutorową i od chwili budowy była zaliczana do najważniejszych linii kolejowych państwa Pruskiego.
91 dzień roku
Wschód słońca: 6:25.
Górowanie słońca: 12:54.
Zachód słońca: 19:22,
Brzask:: 05:52, Zmierzch:: 19:55,
Dzień będzie trwał: 14 godzin i 3 minuty.
Imieniny:
Teodory, Grażyny, Ireny
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
Święta i dni nietypowe:
Prima Aprilis
Kartka z kalendarza
1902 ur.: Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta
1548 zm.: Zygmunt I Stary - król Polski
1656: W katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz Waza ogłosił śluby, poddając kraj pod opiekę Matki Bożej.