Mało znanym faktem z historii Racławic Śląskich jest XVI wiek. Wtedy nasza miejscowość należała do Czech, do władcy Krnova. Z tego okresu zachował się jeden z najstarszych dokumentów świadczących o Racławicach Śląskich.
Od 1532 roku, od czasów wymarcia opolskich Piastów, w następstwie traktatu Księstwo Opolskie przeszło pod panowanie czeskie, w ręce rodu Habsburgów. Od 1527 roku królem Czech był cesarz Ferdynand I Habsburg. Bardzo często oddawał on poszczególne księstwa lub majątki ziemskie jak tzw. lenno, aby pozyskać pieniądze. Właśnie w taki sposób władcą okolic Racławic Śląskich został margrabia Georg von Jägerdorf (Jan Jerzy, książę Karniowa) (Karniów to po polsku Krnov).
W 1534 roku Jan Jerzy zlecił stworzenie urbarza, specjalnego dokumentu dla swoich nowych posiadłości. Według niego do Głogówka jako majątku należały wsie: Oracze i Wniary oraz: Dzierżysławice, Racławice Śląskie, Nowy Browiniec, Browiniec Polski, Alebrechtice (!), Biała, Wilków, Golczowice, Strzeleczki, Kierpień, Łowkowice, Komorniki, Jarczowice, Brożec, Żywocice, Żużela, Stradunia, Grocholub, Walce, Biedrzychowice, Wróblin, Kazimierz, Szonów, Głogowiec i Mochów. Wspominany spis jest najstarszym dokumentem, który zawiera spis racławickich pól oraz zadań, jakie mieszkańcy naszej miejscowości mieli wykonywać względem swojego nowego pana. Nie wiadomo, gdzie znajduje się ów dokument. Jest cytowany w niemieckojęzycznej książce o historii Racławic Śląskich. Warto dodać, że wtedy na tych terenach językiem urzędowym był język czeski.