Życzenia dla Sołtysa i Rady Sołeckiej
11 marca, to w Polsce święto wszystkich sołtysów i osób stojących na czele sołectw.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Sołtys, to termin, który ma swój początek już w średniowieczu. Była to osoba stojąca na czele wsi. Dawniej sołtys miał prawo wydawania wyroków w prostych sprawach. Posiadał więcej ziemi, swój młyn czy nawet prawo wyrobu wódki! Stanowisko sołtysa było też dawniej dziedziczne. Teraz jest inaczej. Sołtys to według prawa organ wykonawczy sołectwa, a wybiera się go spośród mieszkańców w wyborach organizowanych co kilka lat.
Sołtysi w Racławicach Śląskich byli od zawsze. W najstarszych zapiskach dotyczących naszej wsi można znaleźć informacje o sołtysie mieszkającym we wsi. Trudno tylko określić na jakiej zasadzie wybierano pierwszych-najdawniejszych sołtysów. Mogły to byś osoby związane z lokatorami wsi, czyli osobami, które tutaj sprowadziły osadników. Przykładowo pewien zapisek głosi, że dawny sołtys Racławic stał się bogaczem po tym jak sprzedał ogromne połacie ziemi pod budowę kolei. Jeżeli w jakimś okresie nie było w naszej miejscowości sołtysa, to tylko wtedy, kiedy wsią rządził burmistrz!
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
11 marca, to w Polsce święto wszystkich sołtysów i osób stojących na czele sołectw.
W poniedziałek 25.09 odbyło się Zebranie wiejskie, podczas którego omówiono sprawy bieżące sołectwa oraz głosowano nad zadaniami do realizacji w ramach Funduszu Sołeckiego na 2024 rok.
We wtorek 10 stycznia przeprowadzono zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym został wybrany sołtys wsi i rada sołecka.
W najbliższy wtorek wybierzemy sołtysa wsi. Sołtys będzie pełnił kadencję przez 4 lata.
Jutro (piątek) Zebranie Wiejskie. Start o godzinie 18:30.
Władze samorządowe zostały wybrane na pięć lat, ale w przypadku sołtysów nic się nie zmieniło.
93 dzień roku
Wschód słońca: 6:21.
Górowanie słońca: 12:53.
Zachód słońca: 19:25,
Brzask:: 05:48, Zmierzch:: 19:58,
Dzień będzie trwał: 14 godzin i 10 minut.
Imieniny:
Ryszarda, Pankracego, Ingi
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
Święta i dni nietypowe:
Dzień pójścia do pracy dla przyjemności
Kartka z kalendarza
1804 zm.: ks. Jędrzej Kitowicz - pamiętnikarz
1849 zm.: Juliusz Słowacki - jeden z najwybitniejszych polskich poetów (zmarł w Paryżu). Autor m.in.: "Kordiana" i "Balladyny"