Bezpieczniej na przejeździe kolejowym w Racławicach Śląskich
Zakończyły się prace naprawcze na przejeździe kolejowym przy ulicy Stefana Batorego w Racławicach Śląskich, znajdującym się na 95. kilometrze linii kolejowej nr 137 Katowice-Legnica.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
Zakończyły się prace naprawcze na przejeździe kolejowym przy ulicy Stefana Batorego w Racławicach Śląskich, znajdującym się na 95. kilometrze linii kolejowej nr 137 Katowice-Legnica.
Po wojnie edukacja w Racławicach Śląskich zaczęła odradzać się z trudem, ale i z ogromnym zaangażowaniem lokalnej społeczności. Dnia 10 lipca 1945 roku Inspektor Szkolny z Prudnika powierzył Janowi Chramcowi kierowanie miejscową placówką oświatową, która została zorganizowana w budynku przy obecnej ul. Kościelnej - tym samym, w którym przed wojną mieściła się niemiecka szkoła.
Przed wybuchem II wojny światowej, każdej jesieni w tzw. Zakątku Sedanu - nieopodal posiadłości Józefa Cyrusa - organizowano w Racławicach Śląskich wojskowe pikniki. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem mieszkańców wsi i okolic.
Budowa linii kolejowej przez Racławice Śląskie w latach 1874-1876 była ogromnym wyzwaniem technicznym i społecznym. Oprócz pozytywnego wpływu na rozwój miejscowości, wiązała się również z licznymi dramatycznymi wydarzeniami, w tym serią niszczycielskich pożarów.
Walki w Racławicach Śląskich ustały powoli. Spokój zapanował dopiero w środę, 21 marca 1945 roku. W okolicy nie było już żołnierzy niemieckich - albo zginęli, albo uciekli. Kilku ukrywało się jeszcze w lasach. Tego dnia Racławice zostały oficjalnie zajęte przez Armię Czerwoną, choć zdobyte były już 18 marca o godzinie 13:00. Po 18 marca strona niemiecka odbiła na krótko wieś.
Około 100 lat temu w ówczesnej głogóweckiej gazecie "Oberglogauer Zeitung" opublikowano serię artykułów pod wspólnym tytułem: "Spis miejsc Racławic Śląskich". Ich autorem był racławicki rektor szkolny (dzisiejszy dyrektor) Josef Pfeifer. Choć niewiele o nim wiadomo, to już na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że był jednym z najwybitniejszych badaczy lokalnej historii.
192 dzień roku
Wschód słońca: 4:52.
Górowanie słońca: 12:55.
Zachód słońca: 20:58,
Brzask:: 04:10, Zmierzch:: 21:41,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 31 minut.
Imieniny:
Olgi, Kaliny, Benedykta
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy
Święta i dni nietypowe:
Dzień imprezy
Kartka z kalendarza
1943: "Krwawa niedziela" na Wołyniu. Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały prawie sto wsi w powiatach: horochowskim, kowelskim i włodzimierskim na Wołyniu. Członkowie UPA wspomagani przez ukraińską czerń rozpoczęli systematyczną rzeź ludności polskiej. Tylko w lipcu 1943 roku ukraińscy nacjonaliści napadli na ponad 500 wiosek, zabijając kilkanaście tysięcy osób. Ogółem liczbę ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu ocenia się na 60-70 tysięcy osób, a z Małopolską na ok. 130 tyś.