Dziś: sobota, 21 grudnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Figura Świętego Michała Archanioła w racławickim kościele

Tym razem opiszemy Świętego Michała Archanioła. Jego figura należy do największych i znajduje się w centrum świątyni.

Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował 1/3 aniołów, to Michał był pierwszym, który powstał przeciw niemu krzycząc "Któż, jak Bóg?". W pismach wymieniany jest jako ten stojący na czele aniołów. To jemu Bóg powierza najtrudniejsze zadania. Jest aniołem stróżem każdego chrześcijanina.

Obraz: michal3.jpg

Ikonografia

Jest różnie przedstawiany przez artystów. Czasem w dłoni trzyma wagę, która symbolizuje dobre i złe uczynki. Najczęściej można go zobaczyć ubranego w strój żołnierza lub władcy. W jednej dłoni trzyma miecz, w drugiej tarczę z głoszonymi przez siebie słowami "Któż, jak Bóg?".

Często przedstawia się go jako strażnika Królestwa Niebieskiego. Michała Archanioła można zobaczyć w obrazach Sądu Ostatecznego, gdzie zajmuje się ważeniem dusz. Bardzo często przedstawia się go jako scenę strącenia nogami Lucyfera do piekła.

Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca lub miecz, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, tarcza z napisem: "Któż jak Bóg" oraz waga.

Obraz: michal2.jpg

Archanioł Michał w Racławicach Śląskich

Figura przedstawiająca Archanioła Michała znajduje się w centrum naszego kościoła z prawej strony ołtarza patrząc od nawy głównej. Jest to jedna z największych, jeśli nie największa i najmasywniejsza figura umiejscowiona w naszym kościele.

Archanioł ubrany jest w zbroję. W prawej dłoni trzyma miecz, którym przekłuwa Lucyfera. Zgniata go nogą i strąca do piekła. W lewej dłoni trzyma tarczę z napisem "Quis ut Deus?", co oznacza "Któż, jak Bóg?". Warto dodać, że po hebrajsku Mika'el oznacza "Któż, jak Bóg?".

Figura Michała Archanioła jest jedną z nowszych racławickich figur. Została zakupiona po 1937 roku przez proboszcza Edwarda Scholza. W tym samym czasie zakupiono również figurę Świętego Krzysztofa. Ta figura znajduje się po drugiej stronie ołtarza, przy niedawno ustawionym obrazie Jana Pawła II.

Patronuje

Archanioł Michał patronuje wszystkim zawodom, których praca polega na zwalczaniu zła. Jest między innymi patronem policjantów oraz żołnierzy. Patronuje osobom znajdującym się w ucisku.

Wizerunek Michała Archanioła można zobaczyć w herbie miasta Głubczyc. Na tym herbie Archanioł Michał trzyma w dłoniach dwie tarcze: na jednej widać lwa, na drugiej trzy bosaki.

W kościele katolickim Michała Archanioła wspomina się 29 września.

Obraz: michal1.jpg

Modlitwa do Michała Archanioła

Modlitwa do Michała Archanioła była kiedyś obowiązkowym elementem Mszy Świętej. Ponieważ notuje się wzrost zła na świecie, kościół zastanawia się nad przywróceniem tej modlitwy jako obligatoryjnej. Od 2011 roku regularnie wygłasza się ją w kościołach Diecezji Wrocławskiej. Od niedawna także w Diecezji Opolskiej, między innymi w Racławicach Śląskich.

Modlitwa brzmi następująco:

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET